Fotovoltaický panel – nová doba energie?

Keď idete autom rôznymi mestami a dedinami, stále viac a častejšie sa stretávate s podivnými panelmi na streche. Kladiete si otázku, čo to môže byť? Možno práve fotovoltaický panel. Alebo aj solárny panel. No v každom prípade je to zariadenie, ktoré vyrába buď teplú vodu, v prípade solárnych panelov alebo elektrickú energiu, čiže to bude fotovoltaický panel. Podľa toho, čo viac potrebujete, to si na strechu nainštalujete. Alebo aj oboje, aj to je možnosť.

solární panely

Ako funguje fotovoltaický panel a čo všetko k tomu potrebujete?

Fotovoltaický panel je novodobý spôsob vyrábania elektrickej energie. Teda je to alternatívna možnosť, ktorou si môžete napríklad dobíjať elektromobil alebo využívať časť elektriny aj v domácnosti. Princíp fungovania fotovoltaického panela je ani nasledovný. Na streche máte nainštalovaných niekoľko takýchto panelov, Keďže jeden panel vyrobí pomerne málo energie a bolo by to neefektívne. Preto sa inštaluje niekoľko, zvyčajne 6 až 8 kusov fotovoltaických panelov, ktoré sú osadené v oceľovom ráme a pevne prichytené na streche. Vždy pri osádzaní treba vybrať tú najslnečnejšiu stranu strechy. Následne je v celom systéme meniť, ktorý mení túto slnečnú energiu cez viaceré mechanizmy na elektrickú energiu, ktorú už je možné následne využiť. Pred samotným osadením a celkovým využitím fotovoltikého panela je potrebné si najskôr zaobstarať rôzne povolenia. Treba zájsť na mestský, obecný alebo stavebný úrad, kde vám vydajú stavebné povolenie na takúto činnosť. Až následne môžete samotné panely montovať. Prečo si vlastne dať takéto panely? Odpoveď je jednoduchá. Prinášajú úsporu nákladov za energiu vo výške až 30% ročne v závislosti od počtu panelov. Je to naozaj úspora, ktorá sa oplatí. Aj keď počiatočná investícia je vyššia, napriek tomu je rentabilná.

panel solární

Fotovoltaický panel aj v noci?

Otázne je ako pracuje fotovoltaický panel v noci? Je vtedy vôbec využitý alebo nie? V prípade, že máte k nemu záložný zdroj tak áno. Dajú sa dokúpiť rôzne veľké baterky, ktoré v noci akoby nahrádzali slnečné svetlo a aj vtedy teda je možné využívať elektrickú energiu z fotovoltaického panela.

Zaujali vás fotovoltaické panely a chcete sa o nich dozvedieť viac? Kliknite na https://www.viessmann.sk/.