Ako zarobiť a neprerobiť

Podnikám už niekoľko rokov a mám okolo seba dosť známych a kamarátov, ktorí si zarábajú rovnakým spôsobom. Chybu, ktorej sa chcem venovať, som robil niekedy ja. Poučil som sa a dnes je už všetko inak. Mám však jedného známeho, ktorý podniká viac ako desať rokov a ešte stále neprišiel na to, že nemôže zarábať tak, že jeho náklady prevyšujú zisk.
 žena pozerá na pokladničku.jpg

Pekne si to spočítajte

 
Tento dotyčný pán má kvetinárstvo. Robí nádherné vence, kytice a iné dekorácie. Stále ma však šokovalo, ako nízke ceny má. Tie veci, by sa inde predávali za minimálne trojnásobnú cenu, akú má on. Raz sme sa o tom začali baviť, no a on mi povedal. Že ak by do ceny zahrnul všetky náklady a ešte plus svoju prácu, tak by si od neho nikto nič nekúpil.
 
Uviedol mi príklad na jednom venci. Dekorácie, ktoré na neho použil, ho stáli viac ako tridsať eur. Pracoval na ňom celý deň do neskorej noci a asi polovicu z ďalšieho dňa. viete koľko tento veniec stál? Tridsaťpäť eur. Toto je veľmi jednoduchá matematika. Na venci zarobil teoreticky päť eur, ale naozaj iba teoreticky, pretože za približne dvadsať hodín práce, dostal päť eur. Tento veniec bol tým lepším prípadom, pretože mi ukázala aj kúsky, kde bola cena nižšia ako samotné náklady.
 
Takže milí podnikatelia, takto to určite nemôže fungovať, pretože to nebude fungovať. Keď si budete vytvárať konečné ceny, musíte si spočítať náklady do poslednej bodky a k nim pripočítať aj vašu prácu. Buďte samozrejme sebakritický. Tým myslím, že si nedávajte desať eur na hodinu. To už musíte robiť naozaj veľmi dobré veci.
 košeľa z dvadsať eurovky.jpg

Počítajte každý cent

 
Ak budete niečo robiť, nech je to čokoľvek, náklady musíte počítať do posledného centu. Váš zisk je vždy iba to, čo predstavuje rozdiel medzi nákladmi a konečnou cenou. Museli ste pri práci míňať elektrinu? Tak si započítajte aj ju. Musel ste jazdiť autom? Benzín nie je zadarmo. Ak chcete zarobiť, tak musíte rátať naozaj pozorne.