Facebook financuje experiment AI na čítanie myšlienok

Financovala štúdiu, ktorá vyvinula algoritmy strojového učenia schopné premieňať mozgovú činnosť na reč. Fungovalo to u pacientov s epilepsiou, ktorí už mali na mozgu umiestnené záznamové elektródy, aby pred chirurgickým zákrokom vyhodnotili pôvod záchvatov.
Facebook dúfa, že pripraví cestu pre „úplne neinvazívne nositeľné zariadenie“, ktoré dokáže spracovať 100 slov za minútu.facebook.png
 
„Svalové zášklby“
Vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu požiadali pacientov, aby nahlas odpovedali na zoznam náhodne usporiadaných jednoduchých otázok s možnosťou výberu z viacerých odpovedí.
 
A algoritmy sa naučili identifikovať:

  • otázka, ktorú dostali, 75% času
  • ich zvolená odpoveď, 61% času

 
„Väčšina predchádzajúcich prístupov sa zamerala iba na dekódovanie reči,“ uviedla Prof Eddie Changová, „ale tu uvádzame hodnotu dekódovania oboch strán konverzácie – tak otázok, ktoré niekto počuje, ako aj toho, čo v reakcii hovoria.
 
„To posilňuje našu intuíciu, že reč nie je niečo, čo sa vyskytuje vo vákuu, a že akýkoľvek pokus o dekódovanie toho, čo sa snažia povedať pacienti s poruchami reči, sa zlepší s prihliadnutím na úplný kontext, v ktorom sa snažia komunikovať.
 
„V súčasnosti sú pacienti so stratou reči v dôsledku ochrnutia obmedzení na pravopisné slová, ktoré používajú na ovládanie počítačového rozhrania zvyčajné pohyby očí alebo svalové zášklby.
 
„Ale v mnohých prípadoch sú informácie potrebné na vytvorenie plynulej reči stále v ich mozgu.
„Potrebujeme iba technológiu, aby sme ju mohli vyjadriť.“portrét.jpg
 
Výskumník David Moses povedal: „Je dôležité mať na pamäti, že sme to dosiahli pomocou veľmi obmedzenej slovnej zásoby – ale v budúcich štúdiách dúfame, že sa zvýši flexibilita a presnosť toho, čo môžeme preložiť z mozgovej činnosti.“
 
„Vedci nakoniec dúfajú, že dosiahnu rýchlosť dekódovania v reálnom čase 100 slov za minútu s 1 000 slovnou slovnou zásobou a chybovosťou slov menej ako 17%,“ napísala Facebook na svoj blog.
 
„A demonštrovaním koncepcie pomocou implantovaných elektród ako súčasti ich úsilia pomôcť pacientom so stratou reči dúfame, že práca UCSF bude informovať náš vývoj dekódovacích algoritmov a technických špecifikácií potrebných pre plne neinvazívne nositeľné zariadenie. ,
 
„Namiesto toho, aby sme sa pozerali na obrazovku telefónu alebo vypínali laptop, môžeme udržiavať očný kontakt a získavať užitočné informácie a kontext, bez toho, aby sme nikdy nezmeškali rytmus.“
 
Spoločnosť Nelonink spoločnosti Elon Musk medzitým požiadala regulačné orgány USA o povolenie začať testovať svoje vlastné zariadenie na hackovanie mozgu na ľuďoch.
Niektorí v tejto oblasti veria, že je čas prestať uvažovať o etike takého výskumu a o možnostiach, ktoré otvára pre budúcnosť.