Vypestujme si sami kvietky na sušenie

Práca na záhradke je vzrušujúca a napínavá. Nadšení záhradkári sa na konci zimy nevedia dočkať, kedy zasadia budúce rastlinky do voľnej zeme. A potom sa o nich s láskou a príjemným napätím starajú. Zo začiatku sa zdanlivo nič nedeje. Všetko je ukryté. Príroda robí svoju prácu v zemi. Ale jedného dňa sa miesto, kde včera bola hnedá pôda, začína farbiť kúskami zelenej. A každý deň je tej novej farby viac. Rastie do výšky a rozpína sa do šírky. Svet postupne rozkvitne do nádhernej farebnosti. A my sledujeme neskutočný zázrak, ako sa z tých drobných, vysušených začiatkov stane farebný, živý svet.

zahrada

Lebo to my sme tí nadšení záhradkári. A nechceme, aby to na jeseň skončilo. Nemusí. Môžeme si tento nádherný svet odniesť do našich domovov a môžeme sa z neho tešiť aj v zime. Stačí zasadiť tie správne rastlinky, s láskou sa o nich starať, v správnom čase pozbierať, usušiť a vyrobiť napríklad krásnu letnú kyticu.
Ako všetko na tomto svete, aj tento proces má svoje pravidlá:

  • Sadíme rastlinky, ktoré sú vhodné na sušenie. Je ich naozaj veľa. Na konci článku nájdeme zoznam najpoužívanejších. Nebojme sa zasadiť napríklad aj makovice a bodliaky. Vyzerajú naozaj veľmi esteticky v lete, a potom aj v zime v sušenom stave.
  • Dbajme na vhodné stanovisko. Niektoré milujú slnko, iným sa darí lepšie v tieni.
  • Najvhodnejší čas na vysievanie je marec, apríl a máj. Možno ich skúsme niekedy zasiať postupne každý z týchto mesiacov. Budeme mať kvietky v rôznych fázach rastu a kvetu počas celého vegetačného obdobia. A budeme ich potom aj postupne zberať.
  • Starostlivosť nie je náročná. Zo začiatku opatrne odburiňujeme zasiatu plochu a pôde dodávame vlahu. Keď rastlinky vzídu, vytvoria súvislú plochu, ktorú v prípade sucha zalievame a občas prihnojíme.
  • Kvietky zberáme na začiatku kvitnutia, keď sú hlávky už dostatočne otvorené. Robíme to za suchého počasia, najlepšie na poludnie, keď už nie je ranná rosa a do večerného vlhka je ďaleko. Nikdy nezberáme rastlinky po daždi.
  • Kvietky striháme nožnicami. Netrháme. Budeme tak ohľaduplnejší k prírode. Väčšie zberáme aj so stonkami, menším odstrihneme iba hlavičky.
  • Rastlinky so stonkami zviažeme do menších kytíc a sušíme zavesené dolu hlávkami. Samostatné hlavičky môžeme sušiť vo vodorovnej polohe. Poukladáme ich v jednej vrstve na podložku.
  • Miesto, kde rastlinky sušíme, by malo byť tmavšie, vetrané a samozrejme suché.
  • To, či sú kvietky vysušené, vidíme na pohľad a na dotyk.

květiny
A teraz môžeme povoliť uzdu fantázii. Vytvorme niečo pre seba alebo pre svojich blízkych. Prajem nám všetkým v tejto tvorivej fáze veľa radosti a pohody.
Zoznam rastliniek vhodných na sušenie:
Gomphrena, Papaver, Helichrysum, Echinops, Centaurea, Aquilegia, Dianthus, Gypsophila, Mimulus, Viola, Cynoglussum, Campanula, Linaria, Nemophila, Coreopsis, Clarkia, Collinsia, Echinacea, Iberis, Chryzanthemum, Myosotis, Achillea, Helipterum, Maranthus