Ako sa správne učiť biológiu?

Fotosyntéza, dýchanie, bunka, anatómia, systematika. Ako nápor učiva viac ako hojný, učivo, ktoré sa treba učiť počas celej strednej školy teraz treba zvládnuť nárazovo, či už na ústnu maturitnú skúšku alebo na prijímacie pohovory na vysokú školu. Určite sa to dá. Všetko sa dá zvládnuť, ak má človek správne páky a inšpiráciu, pohnútku, ako na to. Jeden z receptov, ako úspešne zvládnuť 10 náročných mesiacov plných biológie, ponúka aj tento článok. Pre lepšie pochopenie, poďme si biológiu rozpitvať na menšie kúsky, kvantá súborov, na ktoré sa biológia delí.

anatomie.jpg
 
Biológia ako veda.
To sú prvé strany učebnice a aj prvé otázky v testovniciach pre niektoré lekárske fakulty. Sú to prázdne fakty, úvod, a je potrebné to vedieť. Pokus, experiment, vedci. Pre lepšiu predstavivosť, vytvorte si z toho schému alebo obrazovú mapu. Pôjde to do hlavy jednoduchšie.
 
Bunka, biológia rastlín a živočíchov.
Bez toho sa ďalej nepohnete. Sú to základy. A veľmi jednoduché pre predstavivosť (konkrétne biológia živočíchov, ktoré analogicky pripomína humánnu anatómiu). Bunka je pre učenie veľmi jednoduchá a jej učivo krásne nadväzuje. Pre lepšie chápanie môžete použiť aj viac pomôcok a veľa kníh je dostupných aj v knižniciach. Najťažšie z toho sú práve rastliny, organizmy nie veľmi podobné tomu nášmu, preto je vhodné kresliť, robiť schémy, predstavovať si. Niekedy, keď už horí, bifliť sa (ako napríklad rozmnožovanie alebo rodozmena rastlín- skutočný oriešok).
 
Ľudské telo.
Hádam najatraktívnejšia časť biológie. Vrelo odporúčam obrázky, kresby (aj vlastné). V rámci hormonálnej sústavy kresliť pojmové mapy. Vypisovať hlavné body. Pre vlastné dobro sa začať učiť základné latinské názvy.
 
dna.png

Systematika rastlín a živočíchov.
Pri týchto slovách niekedy pichne pri srdci. No netreba sa zľaknúť, ono to pôjde. S pomocou prezentácií, tabuliek a schém sa dá zvládnuť veľa. Skúste si to aj predstavovať a osobná rada: učte sa to raz poriadne a aspoň dvakrát za rok zopakovať, pretože tieto informácie sa omnoho ľahšie zabúdajú, ako taká oporná sústava človeka.

Nezařazené