Ako vypestovať sekvojvec mamutí zo semena

Sekvojovce mamutie, alebo skrátené sekvoje, patria k tým najpozoruhodnejším stromom na našej planéte, dorastajú do úctyhodných rozmerov, čo platí aj o ich koreňovom systéme. Tieto majestátne stromy pochádzajú z oblastí, ktoré sa klimatickými podmienkami podobajú tým našim. Preto ich môžete bez problémov pestovať aj u nás. Aj keď ide o beh na dlhé trate, sekvoju si vypestujete aj zo semena.

strom.jpg
 
Kde zohnať kvalitnú sadbu?
Semená sekvoje najlepšie získate tak, že si nazbierate šišky priamo z pod stromu. Na Slovensku sa tieto stromy nachádzajú na viacerých miestach. Väčšinou rastú v botanických záhradách, no niekoľko kúskov nájdete aj v mestských parkoch. Snažte sa vyberať šišky, ktoré vyzerajú čo najlepšie, nie sú napadnuté škodcami, či ohryzené hlodavcami. V ich vnútri sa samozrejme musia nachádzať semená.
 
Príprava semien
Keď si šišku donesiete domov, opatrne z nej vyberte semená. Tie namočte do vlažnej vody aspoň na dobu štyridsiatich ôsmych hodín. Následne semená vyberte a poriadne osušte. Vložte ich do uzavretého mikroténového vrecúška, alebo uzatvárateľnej plastovej nádoby. Takto pripravené semienka uložte do chladničky minimálne na štyri, no maximálne na dvadsať týždňov. Ideálna doba je niečo okolo troch mesiacov.

šiška.jpg
 
Výsadba semien
Po tomto pobyte v chladničke, semienka vyberte a posaďte do kvetináča s dobre priepustnou a na živiny bohatou pôdou. Je ideálne, ak si zoženiete aj trochu hliny z lesa, najlepšie z miest kde rastú ihličnaté stromy. Semienka poukladajte na pôdu. Následne ich prikryte maximálne päť milimetrov hrubou vrstvou ďalšej zeminy. Črepník uložte na svetlé a mierne teplé miesto.
 
Čo s mladými semenáčikmi
Ak vám zo semien úspešne vyrastú mladé semenáčiky, môžete pristúpiť k ich presadeniu na záhradu. Vhodnou dobou je jar, kedy už nehrozia výrazné poklesy teplôt. Ak si semenáčiky predpestujete koncom leta, nechajte ich prezimovať v kvetináči na chladnejšej chodbe, alebo v pivnici.