Bazalka proti muchám? Sieťky fungujú lepšie.

Pred rokom, som mal pocit, že všetky muchy sveta sa snažili dostať iba ku mne. Potom som sa dozvedel, že majú s nimi problém skoro všade, pretože sa ich vyliahlo viac ako po iné roky. Táto malá invázia, ma ale donútila k tomu, že som musel hľadať efektívne riešenia, ako sa ich zbaviť. Vo všeobecnosti mi hmyz vôbec neprekáža, ale toto bolo už príliš, Nemohol som sa normálne najesť a o spánku ani nehovorím. Keď som v tejto oblasti trochu nenormálny, (ak nemusím, tak nič živé nekántrim) neprichádzalo do úvahy nič, čo by muchy zabíjalo. Chcel ich len úspešne udržať za mojimi oknami. Ak aj nepatríte k takýmto „zveromilom“, verte že zabrániť ich vleteniu dnu, je ľahšie ako ich zabíjať už vo vnútri, veď prevencia je vlastne vždy lepším riešením. So svojimi skúsenosťami sa s vami rád podelím.

moucha
 
Určite ste už počuli o rôznych bylinkách, ktoré by mali hmyz odpudzovať. Asi najznámejšia je bazalka. Povedal som si, že za vyskúšanie nič nedám, tak som si nakúpil asi desať kvetináčov s touto rastlinou. Poukladal som ich na vonkajšiu stranu okien, na parapetné dosky. Úprimne? Nemôžem povedať, že by som bol nejako extra nadšený. Teda vôbec sa mi nezdalo, že by som mal v byte menej múch.
Ešte som to nevzdal a skúšal ostatné byliny, ktoré by mali v tomto smere pomôcť. Jediná z nich, ktorá sa mi ako tak osvedčila bola levanduľa, ale sušená. So živej si muchy veľkú hlavu nerobili. Naplnené vrecúška som rozvešal okolo okien a mám pocit, že toto naozaj trochu zabralo. 

sítě
 
Najefektívnejším riešením boli nakoniec aj tak sieťky na oknách. Asi je to logické, však? Tu by som vás ale chcel upozorniť,  že nemusíte hneď platiť za inštaláciu originálnych sietí na vaše oná. Postačia vám aj také, ktoré si pripevníte sami. Najčastejšie ich dostanete v stavebninách, ale sem tam sa objavia aj v klasických supermarketoch. Na rám okna ich pripnete suchým zipsom a nálepkami, ktoré sú v balení. Zaplatíte za nich okolo desiatich až pätnástich eur, no na oplátku budete mať pokojné leto.