Detox od šumu

To je to, čo mnohý ľudia dnes potrebujú viac, ako čokoľvek iné. Nie je to však len o dospelákoch, ktorí služby využívajú aj na prácu. Bohužiaľ, čoraz častejšie sa našim deťom ťažšie odchádza od obrazoviek do reálneho života. Preto nie je nezvyčajné, ak sa už mladí musia krotiť v hodinách, ktorými si uberajú svoj voľný čas na úkor ich zdravého vývinu.

počítač

Nie všetko je len o sociálnych sieťach

Mnohý to nechcú počuť, no závislosť na internete a technológiách neznamená len obsesiu na Facebooku a Instagrame. Podľa štúdií je to síce veľký vplyv na to, aby sme trávili hodiny pred počítačom, ale existuje aj celá škála odlišných lákadiel, ktoré si nechceme priznať, alebo sa stali takými samozrejmými, že v nich už nevidíme problém.

O čo sa teda jedná? Idem aj o hry, ktoré sa predkladajú už aj batoľatám, za účelom ich zábavy a oddychu rodičov. Namiesto klasických a hmatateľných hračiek sa tak deti učia pozerať do vyžarujúcej obrazovky. V školách sa volá po modernizácii a viac času strávených na počítačoch. Pomaly ale isto učíme naše deti, ako odignorovať analógový svet. Je to nebezpečné, pretože dlhodobé vystavovanie sa elektromagnetizmu ich vie ovplyvniť práve v najciteľnejšom veku.

Čo sa týka dospelých, tí sú často tak zaujatí svojimi pracovnými povinnosťami a aj starosťami, že celodenné zapnutie televízora už ani neriešia. Generácia terajších mladých rodičov, bola pomaly tiež naučená na neustály hluk a obrazy, pri ktorých nie je nutné kritické myslenie a logika. Takto sa sami oberáme o možnosť vzdelávania zo skutočných kníh a hlavne zo skutočného života.

mobil

Preto je dôležité, aby ste nebrali pôst od technológií len ako chvíľkovú záležitosť, či už dňa alebo týždňa. Rozhodujúci je životný štýl, ktorý budete praktizovať a učiť aj svoje deti. Preto vždy, keď sa nudíte, nesiahajte hneď po ovládači alebo mobile. Radšej sa vyberte na prechádzku, porozprávajte sa so svojimi deťmi, či si prečítajte knihu alebo noviny. Učte aj deti zodpovednému prístupu, aby trávili svoj voľný čas zmysluplne.