Estevillova metóda pre trpezlivých rodičov

Estevillova metóda je spôsob, ako svoje dieťa naučíte zaspať bez vašej pomoci. Pýtate sa ako? Veľmi jednoducho. Necháte ho vyplakať sa. Názory detských psychológov sa na takýto spôsob výrazne odlišujú. Niektorí tvrdia, že takto dieťaťu spôsobujte nadmerný stres. Niektorým sa naopak celkom pozdáva. To, či ste ochotný takto svoje dieťa učiť zaspať, je v konečnom dôsledku aj tak len na vás.

miminko
 
Ako to funguje
 
Princíp spočíva v tom, že si so svojim dieťaťom vytvoríte rituál. Ide o konkrétnu vetu, či slová, ktorými mu vysvetlíte, že ide spinkať. Následne ho necháte v postieľke a odídete. Keď začne plakať, nesmiete k nemu pribehnúť, zobrať na ruky, alebo ho inak upokojovať. Najprv počkáte čas, ktorý je presne stanovený v tabuľke. Otom prídete k postieľke, dieťaťu opäť iba slovne vyslovíte, že má spinkať a odídete. Tento proces sa opakuje niekoľkokrát za sebou s tým, že čas medzi jednotlivými príchodmi ku dieťaťu sa stále predlžujú.
Ak by ste sa to rozhodli vyskúšať, tabuľku nájdete na internete. Tento čas je ale skôr iba približný, takže si viete poradiť aj bez nej.  Napríklad prvý deň najprv čakáte minútu, potom tri a nakoniec päť. Druhý deň začnete na dvoch minútach, druhé čakanie bude trvať päť minút, a to posledné osem.
 
S touto metódou, by ste nemali začať skôr ako vo veku okolo šiestich mesiacov. Vaše dieťa musí byť stopercentne zdravé, aby ste mali istotu, že jeho plač nesignalizuje zdravotný problém. Nemali by mu taktiež rásť zúbky a samozrejme, že ak vaša ratolesť trpí chronickým ochorením, teda napríklad cukrovkou, alergiou, alebo dýchacími ťažkosťami.

holčička
 
Cumlík a hračky sú povolené
 
Pri tejto metóde nemusíte nechať dieťa v postieľke nechať ležať len tak bez všetkého. Práve naopak, mali by ste mu poskytnúť dostatok podnetov, ktorými sa zbaví, takže jeho plač sa trochu oddiali. Môžete mu dať cumlík, alebo hneď viacero, plyšovú hračku, alebo nad postieľku zavesiť zvonkohru.

Nezařazené