Na čo si dávať pozor pri elektrických rozvodoch vedených na stenách

Elektroinštalácie v starých drevených stavbách vyzerajú podstatne inak ako v tých dnešných a moderných. Keď si chcete postaviť drevostavbu dnes, najčastejšie sa v jej stenách nachádza dostatok priestoru, kde môžu viesť káble. V starých stavbách sa však nič také nerobilo, nemyslelo sa na izoláciu a ani na elektrické káble. Ak vlastníte chatu alebo inú stavbu, v ktorej sú elektrické rozvody riešené týmto spôsobom, mali by si dať pozor na zopár veľmi nebezpečných vecí.Drevený dom na brehu jazera.jpg

Na stenách je to bezpečnejšie, ale…
Káble upevnené priamo na drevených stenách sú v niečom trošku bezpečnejšie. Ak by totiž došlo k skratu alebo poškodeniu kábla, môžete si to všimnúť okamžite. Ak by boli káble ukryté v stene drevenej stavby. Nemáte si niečo také ako všimnúť, čo môže viesť k skutočnej pohrome. Aby ste však mohli poruchu na kábloch odhaliť, musíte si ch pravidelne všímať.Detail na drevenú stenu drevenice s dvoma oknami.jpg

Čo si na kábloch všímať a ako ich čo najlepšie zabezpečiť

  • Káble si pozorne prezrite aspoň raz za týždeň. Tento časový úsek platí hlavne vtedy, keď hovoríme o starej stavbe a rovnako starých elektrických rozvodoch.
  • Čo si všímať: hlavne to, či nie je kábel niekde poškodený mechanicky. Všímajte si skutočne aj detaily. Aj malinká prasklinka môže byť pri elektrine veľmi nebezpečná.
  • Káble by nemali byť priamo na stene. Vhodné sú plastové chráničky, ktoré ich od dreva aspoň trošku oddelia.
  • Ak by sa vám nejaký časť káblov odpojila z chráničky na stene, nenechávajte káble visieť na voľno, takto sa môžu veľmi ľahko poškodiť.
  • Ak máte deti alebo domáce zvieratá, nenechávajte ich s káblami bez dozoru. Stačí naozaj minútka nepozornosti a asi ani nie je potrebné hovoriť, čo všetko sa môže stať. Bezpečnostným riešením môžu byť chráničky, ktoré obaľujú celé káble, čo však nie je úplne estetické.
  • Pri príliš starých kábloch na príliš starom dreve, by ste sa mail zamyslieť aj nad novou elektroinštalácie. Bezpečnosť je predsa len bezpečnosť.