Na finančnú rezervu mysleli ľudia už pred takmer sto rokmi, vtedy vznikol aj Svetový deň sporenia

K zodpovednému prístupu k financiám patrí  myslieť aj na zadné vrátka a peniaze si sporiť pre prípad núdze. Kvôli zvýšeniu povedomia občanov o význame sporenia pre vlastné domácnosti, ale aj celú ekonomiku, bol vyhlásený Svetový deň sporenia. V roku 1924 ho na kongrese v Miláne vyhlásili bankári a OSN ho schválilo v roku 1989. Stal sa ním 31.október.
V súčasnosti je možné si peniaze ukladať do podielových fondov, na vkladné knižky, sporiace účty alebo termínované vklady.Zisťovanie stavu financií.jpg
 
Chodeniu do banky už odzvonilo
Odkladať si finančné prostriedky nemusíme len fyzickou návštevou banky, ale k dispozícii je už aj mobilná aplikácia, cez ktorú tento manažment zvládne sporiteľ aj sám, jednoducho a rýchlo. Z úspor nám síce uberá aj inflácia či nízke sadzby, ale význam šetrenia to neznižuje. V bankách si ukladáme peniaze na horšie časy, vytvárame rezervy, ale nebohatneme, nie sú to totiž investičné nástroje.
 
Odložiť bokom by ste mali plat za pol roka
Odborníci na financie tvrdia, že krátkodobé sporenie by malo tvoriť desať percent z celého príjmu domácnosti, aby sme si vytvorili rezervu. Druhú desatinu by sme mali ukladať na strednodobé a tú tretiu na dlhodobé sporenie, takže dokopy by sme mali mesačne usporiť 30% príjmu. Sporenie a rezerva však neznamenajú to isté, ale rovnako dôležité spôsoby narábania s peniazmi. Optimálna výška rezervy v domácnosti by mala byť minimálne 6 mesačných platov a slúži výlučne na pokrytie nečakaných výdavkov. Naopak sporenie je účelové a riadené.Zapisovanie všetkých výdavkov.jpg
 
Nemusia to byť len vysoké čiastky
Neminúť celú výplatu a odložiť si aj nižšie sumy pritom má zmysel, chce to len disciplínu a poriadok vo výdavkoch. Sporiť však treba pravidelne a najlepší spôsob je nastaviť si trvalý príkaz, iba tak sa z toho stane zvyk a už to nepocítime ako záťaž. Začať sa dá menšou sumou a ak zistíte, že vyžijete aj bez 10% vášho príjmu, skúste si doložiť 15% a uvidíte, či to neúmerne zaťaží domáci rozpočet, vrátiť sa na nižšiu čistku je možné vždy.