Pozor na diviaky na vašej terase

Ak máte to šťastie ako ja, že bývate v blízkosti lesa, možno ste sa už stretli so situáciou, že sa vám na pozemok vkradol votrelec z lesa. Hovorím konkrétne o diviakoch, ktoré nezastaví ani plot. Mal som tú možnosť, vidieť čo tieto zvieratá dokážu. Po tom, ako som jedno ráno s kávou v ruke kráčal smerom na terasu, som na nej zbadal toto prasiatko. Išlo asi o samicu, pretože nebolo extrémne veľké, no aj napriek tomu to nebolo nič príjemné. Navyše ju nevyrušovalo ani moje klepanie na sklenené dvere a krik. Odišla si po desiatich minútach a musím povedať, že dosť pokojným krokom.

prase
 
Les mám hneď za chalupou, ale keďže na nej trávim podstatnú časť roka, považujem ju skôr za môj dom. Je zaujímavé, že pred tým, ako som oplotil pozemok, som sa s diviakom na mojej terase nestretol. Po tomto zážitku som sa logicky išiel pozrieť, ako sa prasiatku podarilo dostať na záhradu. Zistil som, že veľmi jednoducho. Pletivo bolo v jednej časti doslova prebúrané.
 
Keďže som nemal záujem o podobné stretnutie, začal som hľadať spôsoby, ako tieto zvieratká udržať v bezpečnej vzdialenosti. Moje kroky najprv viedli do predajne s poľovníckymi potrebami. Diviaky som nechcel strieľať, ale nájsť niečo čo ich dostatočne odradí chodiť mi na terasu. Predavač mi poradil elektronickú plašičku na zver. Konkrétne táto stála okolo tridsiatich eur. zoženiete ich ale aj omnoho lacnejšie, alebo naopak drahšie. Podľa toho, čo mi predavač vysvetlil som pochopil, že cena závisí od niekoľkých faktorov.

plot
 

  1. výdrž baterky
  2. odolnosť voči teplu, zime, mrazu, vetru, dažďu atď.
  3. dosah
  4. životnosť

 
Tento prístroj som nainštaloval na plot a od vtedy som takéto stretnutie našťastie už nezažil. Nemôžem vám stopercentne zaručiť, že pomohla práve plašička, alebo sa diviaky rozhodli, že na mojom pozemku nie je nič zaujímavé, no pevne verím, že ak máte podobný problém, toto riešenie vám pomôže.