Slovensko investuje 64 miliónov do nových IT služieb, ktoré majú uľahčiť byrokratické postupy

Pravdepodobne ste sa aj vy už stihli dočítať nejednu informáciu o tom, ako by dlhé rady na úradoch a zasielanie množstva papierov z rúk do rúk mohla nahradiť moderná technológia, ktorú už vlastne máme k dispozícii. Týmto smerom sa rozhodla ísť nejedna služba, okrem súkromných poskytovateľov sa má inovácia týkať i služieb verejných a štátnych.

úspory

K týmto krokom je však potrebná modernizácia v daných odvetviach a to sa nezaobíde bez nemalých investícií, pričom posledný projekt pre eGoverment bude stáť 64 miliónov eur.

V prípade zjednodušenia byrokratických postupov pre bežných občanov je v hre aktuálne 6 projektov, ktorých cieľom je vytvoriť praktickejšiu komunikáciu medzi občanom a úradmi. Šestica projektov a investícia vyše 64 miliónov eur má pomôcť nielen fyzickým osobám, ale aj podnikateľom. A práve podnikatelia alebo samoplatitelia majú určite vybavovačiek s úradmi už plné zuby, respektíve je najvyšší čas hľadať praktickejšie a moderné riešenia pre obe strany.
Konkrétne vravíme o schválení týchto bodov:

  • Centrálna API Manažment Platforma, Digitálny ekosystém, Efektívnejší štátny dozor na starostlivosť o životné prostredie, PAMIS (Pamiatkový informačný systém), Systém verejného obstarávania, Register zbraní a streliva.

Vždy ide predovšetkým o predloženie vyžadovaných tlačív konkrétnym inštitúciám, pričom elektronickou cestou sa môžu viaceré body rozhýbať rýchlejšie a predovšetkým bez zdĺhavých procesov spojených s osobnými naťahovačkami po úradoch. Ďalšou výhodou je fakt, že dotyčná osoba sa nemusí prispôsobovať otváracím, respektíve pracovným hodinám úradov (čo bolo veľakrát z pohľadu oboch strán takmer nemožné).

aplikace

  • Napríklad v prípade prvého bodu, teda financovania Centrálnej API Manažment Platformy vravíme o vlastných aplikáciách pre štátne služby, čím by do roku 2022 mohlo vzniknúť až 50 praktických aplikácií.