Zviera, ktoré dokáže zabiť jedným uhryznutím – had

Niekým zatracované niekým obdivované, naháňajú strach, vzbudzujú rešpekt, zvieratá o ktorých budem písať sú hady. Možno vám práve prebehli zimomriavky po tele – hady sú zvieratá, ktoré buď milujete, alebo sa ich bojíte. Pokiaľ vám naháňajú strach hady, ktoré žijú u nás vo voľnej prírode buďte radi, že nežijete v iných krajinách. Kým uhryznutie užovky vám okrem možného zápalu rany nespôsobí nič vážnejšie, pri uhryznutí zmijou môžete pociťovať miernejšie zdravotné problémy. Stále ale nejde o život (pokiaľ je váš zdravotný stav v poriadku). V iných krajinách majú s hadmi väčšie problémy. Ich uhryznutie môže spôsobiť smrť do pár minút až hodín.

užovka

Jedovaté hady
Tajpan – had žijúci v austrálskom vnútrozemí má jed, ktorý dospelého človeka zabije do 45 – tich minút. Množstvo jedu, ktoré vypustí pri jednom uhryznutí zabije asi 100 ľudí (44 až 110 mg). Jed tohto hada vám paralyzuje svaly, spomaľuje dýchanie (až sa nebudete môcť nadýchnuť) a spôsobuje krvácanie ciev do tkanív.

Kobra kráľovská– najdlhší jedovatý had planét dorastá do dĺžky 6 metrov a žije v severovýchodnej Ázii a Indii. Jedným uhryznutím uvoľní až 7 ml jedu. Až 75% ľudí, ktorých kobra uhryzla umrelo. Stačí jedno uhryznutie a do pár minút je človek mŕtvy. Rýchlosť s akou tento jed zabíja je takmer nemožné dostať sa k lekárovi po pomoc. Kobra môže zabiť aj slona – ktorý umrie do cca 4 – roch hodín od uhryznutia.

had

Krajta indická– možno ju poznáte pod názvom krajta modrá je menší, ale o to viac jedovatý had žijúci v Indii. Jed tohto plaza je takmer 15 krát silnejší než jed kobry. Bez protilátky umriete do približne 6- tich hodín. Jed spôsobí ochrnutie svalov, prestane sa hýbať, a zároveň sa dostane aj do nervového systému a mozgu obete. Uhryznutie tohto hada si ani nemusíte všimnúť, nebolí a zo začiatku nepociťujete žiadne príznaky. Pokiaľ ale nevyhľadáte hneď pomoc dostavia sa kŕče v žalúdku a pomalé ochabovanie svalov – najprv v oblasti uhryznutia.

Nezařazené