Tenis a deti

Kedy začať s tréningami?

Ak sa niekoho opýtate, kedy je ideálny čas začať s tenisom u vašich detí, odpoveď dostanete veľmi jednoduchú – keď na to majú deti chuť. Väčšinou sa záujem o športy prejavuje medzi siedmym až deviatym rokom života dieťaťa.
Naopak psychológovia tvrdia, že je ideálne začať ešte o čosi skôr, a to približne v piatom až šiestom roku dieťaťa. Deti sú už v tak mladom veku schopné učiť sa aj náročnejšie činnosti, ktoré cibria ich koordináciu. Najdôležitejším faktorom je však zrelosť vášho dieťaťa. Všímajte si, či sa vie dieťa dostatočne sústrediť na jednu činnosť aj po dlhší čas, inak by mohlo mať problém vydržať počas celej tréningovej hodiny v kľude.

tenis

Je vhodný skôr pre chlapcov, či dievčatá?

Vo väčšine slovenských tenisových škôl mávajú každoročne približne rovnaký počet chlapov aj dievčat. Takáto rovnováha sa zachováva nielen pri deťoch v predškolskom veku, ale aj u školopovinných. Vtipným faktom je, že po skončení celosvetových turnajov v tenise je záujem o tréningy omnoho vyšší, než inokedy.

Aký je priebeh tréningov?

Mladšie deti v predškolskom veku sa s tenisovou raketou a loptičkou zoznamujú skôr hravou než náučnou formou. Najdôležitejšie je, aby sme dosiahli, že deti budú chodiť na tréningy s radosťou. Hrami v skupinkách sa u každého postupne začne rozvíjať aj súťaživosť, ktorá je na kurtoch nevyhnutná. V praxi to vyzerá tak, že malé deti neučíme priamo hrať tenis, ale pomáhame im osvojovať si základné pohyby ako skákanie, beh, hádzanie, …

tenisová raketa

Je lepší skupinový alebo individuálny tréning?

Napriek tomu, že sa tenis považuje predovšetkým za individuálny šport, je možné ho v mladšom veku rozvíjať práve ako kolektívny. Práve vďaka iným deťom vaše dieťa môže získať schopnosť porovnávať sa s inými a dosahovať tak omnoho lepšie výsledky.
Starší žiaci sa trénujú skôr individuálne. Práve toto je obdobie, kedy si potrebujú vycibriť techniku podaní a úderov. Napriek tomu, že je takýto tréning spravidla drahší, určite sa oplatí do neho investovať. Pokrok je neporovnateľný.

Čo potrebuje rodič vedieť pred zápisom?

V prvom rade je potrebné ujasniť si, či chcete, aby vaše dieťa hralo tenis rekreačne, alebo aby raz pretekalo. Pokiaľ máte latku nastavenú vyššie, tak musíte počítať s tým, že takéto hobby vyčerpá nemalé financie zo spoločného rodinného rozpočtu. Druhým faktom je, že vaše dieťa bude musieť tráviť na kurtoch ozaj veľa času.

Nezařazené