Čiernobiely film neznamená vždy nuda

Mnoho z nás, ľudí modernej doby, priťahuje zábava v audiovizuálnej forme ktorej vládne film. Keď sa však povie čierno biely film, väčšina ľudí si predstaví klasický, “nudný” film bez efektov a akčnej zápletky na ktoré sme zvyknutý pri dnešných hollywoodskych trhákoch. Ak vás však fascinuje čierno biely vizuál na filmovom plátne a chcete si užiť temné prostredie spojené s drsným príbehom plným gangstrov a prestreliek, určite si vyhľadajte termín Film Noir. Ten poskytuje naozaj všetko okrem nudy.

film

Ak ste pri sledovaní filmu Sin City premýšľali čo vlastne robí tento film tak originálny, skúsim vám to v článku trochu priblížiť. Termín Film Noir, sa dá preložiť ako čierny film práve pre jeho čierno bielu vizuálnosť a temný nádych. Prvý krát tento termín použil filmový kritik Nino Frank v roku 1946 ktorý neskôr definoval samotný žáner filmu. Čo nám teda tento žáner ako divákom ponúka?

  • Hlavným znakom filmu je kriminálna zápletka kde nás dej stiahne do mafiánskeho podsvetia či do gangsterskej skupiny plnej zločincov. Nechýba ani procedúra vyšetrovania zločinu či ľahká romantická zápletka.
  • Hrdina filmu je takzvaný antihrdina, často detektívny odpadlík, podvodník alebo jednoducho gangster ktorému záleží hlavne na sebe a na svojich zámeroch.
  • Nachádza sa tu aj silná ženská postava pre ktorú je charakteristický termín femme fatale – ten znamená príťažlivú a zvodnú ženu ktorá si často svojim šarmom podmaní hlavného hrdinu.
  • Celé to dopĺňa charakteristická temná atmosféra vytvorená kontrastným svietením a často nočnými zábermi doplnenými nepriaznivým počasím.

klapka

Ak hľadáte náhradu už miliónkrát videného Jamesa Bonda a priťahuje vás temná až depresívna atmosféra s dejom bez šťastného konca, určite vás tento mini žáner zaujme. Medzi najpopulárnejšie filmy žánru patrí Občan Kane (Orson Welles), Tretí muž (Carol Reed) alebo Hlboký spánok (Howard Hawks).

Nezařazené