Desivé východoeurópske legendy alebo poznáte folklór blízkych krajín?

Poznáme dobre pomerne blízku východoeurópsku kultúru a jej folklór? Ten sa skladá z pomerne dosť zaujímavých, priam desivých bytostí a legiend. Je pravdepodobné, že o niektorých ste už určite počuli, ale niektoré pre vás budú naopak novinkou. Každopádne východoeurópsky kraj je na folklór a mystické legendy bohatý. V tomto článku si tak predstavíme aspoň niektoré z legendárnych stvorení či postáv, ktoré sú typické práve pre túto časť sveta.

fantazie

Pojem Víla je vám pravdepodobne veľmi dobre známy. Podľa povier sa vyskytuje v horách, podľa iných príbehov zasa v oblakoch. Každopádne vždy sa zjaví hlavne v lesnom prostredí. Predkovia na základe viery v toto stvorenie pravidelne obetovali chutné ovocie, najkrajšie kvety a takisto upečené koláčiky. Verili, že víla dokáže ovládať silu a smer vetra, rovnako tak priniesť alebo odvrátiť búrku. Takisto potrestať mužov, ktorí nezostali verní svojim sľubom a to priamo smrťou. Pokiaľ je údajne vidieť na trávnatom poraste vychodené kolečko, znamená to, že tu víla tancovala v kruhu a to značí predzvesť nešťastia. Na rozdiel od množstva desivých legendárnych bytostí Víla pôsobí ako typicky krásna žena, no neprirodzene malých rozmerov.

Domovoi: Týmto pojmom, respektíve výskytom tejto bytosti sa ľudia vo východnej Európe  zvykli vzájomne strašiť už veľmi dávno. Údajne ide o skôr zlú entitu, ktorá sa usídli v dome nešťastníka a bude mu zhotovovať rôzne prekážky a skúšať na ňom rôzne žartíky. Okrem tejto činnosti vraj dokáže obyvateľom domu predpovedať budúcnosť využitím sviečok, vosku a štetca. Pokiaľ sa rozhodne majiteľovi domu ukázať na oči, zbadáme nízkeho" chlapíka" s dlhou bradou.

příroda

Baubasmá pôvod v Litve a zameriava sa hlavne na malé deti a ich terorizovanie, pretože deťom by ich desivé zážitky nikto neuveril. Tento démon má podľa legiend tmavo červené oči, neprirodzene dlhé ruky, takisto aj prsty. Živí sa tým, že sa usídli v dome, v akom sa nachádza minimálne jedno dieťa, ktoré po čase unesie. Dieťa jednoducho zmizne.