Mikuláš Černák: Prečo som prelomil mlčanie

Celé Slovensko, ale zrejme i zahraničie už musí vedieť, kto je a kto bol Mikuláš Černák. Predsa vieme, že s týmto menom sa ťahali dlhoročné kauzy a vyšetrovania, ktoré mali odhaliť aktivitu podsvetia a mafiánskych skupín na celom území Slovenska. Väčšina týchto kriminálnych aktivít, medzi ktoré patrili aj brutálne vraždy sa odohrali v 90-tych rokoch minulého storočia. A prečo sa tieto aktivity spájajú najmä s menom Mikuláš Černák? Na jednej strane preto, že ako skutočne jeden z mála v mafiánskom prostredí toto obdobie prežil a za druhé preto, že bol „boss všetkých bossov“.

rozbité sklo

Každopádne 90-te roky skončili a boss je už dlhé roky zavretý vo väzení a odsúdený na doživotie s možnosťou odvolania po 25 rokoch od právoplatného rozsudku. Aj napriek tomuto záveru, však o Černákovi počujeme naďalej, pretože sa stalo niečo neuveriteľné- aj napriek rozsudku prehovoril a chce verejnosti poskytnúť pravdu, ktorú v sebe tak dlho dusil. Túto pravdu ale neposkytuje z nudy, dôvody sú vážnejšie. Ide o jeho reakciu voči viacerým novinárom, publicistom a autorom kníh a ich polopravdám či publikovaným domnienkam, ako aj o reakciu voči jeho „parťákom“, ktorí ho v hodine dvanástej zradili a niektorí z nich dodnes behajú po slobode a užívajú si luxus, pričom sa tvária, že ich „šéf“ už dávno neexistuje a nemali problém zradiť ho kvôli pár benefitom. Takisto objasnil situácie spojené s prepojením autorít a vyššie postavených úradníkov či dokonca politikov s mafiou, či rozobral niektoré vraždy, ale aj dôvody, ako a prečo sa stal bossom podsvetia a zvolil si túto „kariéru“.

mafiáni

Táto pravda Mikuláša Černáka je spísaná v knihe z roku 2015 s názvom Prečo som prelomil mlčanie a jej autorom je sám Černák.
Túto knihu by som zaradil niekde medzi autobiografiu, biografiu a právo. Zo začiatku je písaná relatívne voľným (i keď primerane) naštvaným štýlom, každopádne sa ľahko a dobre číta a sprevádza nás postupnými udalosťami opísanými tentokrát samotným aktérom, čiže Mikulášom Černákom. O niečo neskôr natrafíme na opis udalostí, ktoré mala možnosť vidieť aj verejnosť, čiže ťahanie po súdoch a rozsudky. V tejto časti autor relatívne prekvapivo ovláda právo, právnické body a legislatívu a dokonca má v niektorých veciach pointu. Černák tak rozhodne má čo povedať a je celkom inteligentý, čaká vás zaujímavé čítanie.

Nezařazené