Nekvalitný spánok (počas leta) alebo ako tomu zabrániť

S najväčšou pravdepodobnosťou to počas týchto teplých letných dní nezažívam iba ja, ale sme v tom viacerí. Snažíme sa zaspať, no nepodarí sa to hneď, nakoľko sa neustále prehadzujeme z boka na bok. Faktorom je predovšetkým teplý vzduch, čomu prikrytie sa s paplónom dvakrát nepomáha, skôr naopak. Otvoríme teda okno dokorán, prichádza istá zmena, avšak stále tomu pohodliu čosi chýba.
Čím to môže byť? Verte alebo nie, ale riešenie je mnohokrát v detailoch. Pod komfortný spánok sa tak v podstatnej miere môže podpísať napríklad výber vhodnej matrace do postele.

Muž spí na gauči zakrytý s dekou.jpg

Matrac, ktorá by spĺňala nielen dostatočnú šírku, ale takisto výšku. Správne rozmery matracov sú výrazným faktorom ich pohodlia, respektíve celkového pohodlia pri spánku. Výberom a následným umiestnením kvalitných matracov si vlastne v mnohých prípadoch môžeme zaručiť kvalitnejší spánok. O to viac v prípade, ak si dáme záležať takisto na poťahoch, pričom v našej situácii by mohla byť ideálna bavlna. Dôvodom je hlavne fakt, že bavlna má schopnosť pohlcovať vlhkosť vzduchu.
Pochopiteľne sa však v prípade skvalitnenia spánku počas letných dní môžeme vyzbrojiť aj inými spôsobmi.
K tým základným a logickým spôsobom, ktorý nás vlastne napadne automaticky, sa radí ochladenie konkrétneho priestoru, v ktorom chceme spať. V tomto smere je tak dôležité počas najsilnejšieho vplyvu slnka okná zatvoriť, žalúzie zatiahnuť a robiť chládok. Naopak počas noci okná otvoríme dokorán. Pred otvorené okno je pre lepší efekt možné zavesiť vlhký uterák, čím bude efekt chladenie o niečo výraznejší.

Žena leží v posteli, spánok, relax.jpg

K obľúbeným a doporučeným rituálom sa počas letných večerov či nocí radí takisto osvieženie vo forme plávania, ale predovšetkým sprchovanie sa vo vlažnej vode, čím naša pokožka nasaje istý príjemný pocit chladu a je odolná voči poteniu. Tento efekt je síce krátkodobý, ale môže byť dostatočný k tomu, aby sme stihli spokojne zaspať.