Prečo sa v 21. storočí pokúšame chudnúť?

Prečo sa v 21.storočí ľudia pokúšajú dobrovoľne chudnúť? V dávnejších dobách a vlastne aj dnes v krajinách takzvaného tretieho sveta alebo chudobnejších mestách mali ľudia opačný problém. Potravy a peňazí, vlastne aj možností kde zohnať jedlo mali nedostatok a ak by mali možnosť jedávať sýte jedlá, boli by veľmi vďační. A napríklad Eskimáci žijúci v nonstop chladivých podmienkach s teplotami nízko pod nulou uprednostňujú tučnú stravu a ukladanie tukov, aby boli voči týmto nepriaznivým podmienkam odolnejší.

modelka

Ale hľadiac na dnešné storočie a väčšinu civilizovaných miest a väčšinu miest s normálnymi globalizačnými podmienkami k životu sa nám poskytuje iný pohľad. Životospráva ich obyvateľov a dnešné ochorenia majú korene problému zapustené niekde inde. No je to trochu obšírnejšia téma.

Je rozdiel, či niekto nasleduje dnešný model toho, ako by mal ideálny, fit, zdravý a krásny človek vyzerať podľa pripomienok a názorov tlačených súťažou miss, rôznych reklám a fitness literatúry a usúdi, že podľa týchto kritérií by mohol zhodiť tak tri kilá, alebo či sa na tému potreby schudnúť pozeráme z vážnejšieho hľadiska v podobe ochorenia či náznaku ochorenia známeho ako obezita, ktoré má takisto pomerne dosť obetí (najmä v USA).

mrkev

V tom prvom spomenutom prípade sa stačí inšpirovať zdravším životným štýlom, diétnejším, no na vitamíny bohatším jedálnym lístkom a pár kíl by malo behom kratšej doby zmiznúť, pričom ak na zdravší životný štýl nezabudneme a budeme mu venovať určitú pozornosť, kilá by späť pribúdať nemali. Vyriešené.
No v druhom prípade, kedy sa rozhodne dá povedať, že má človek nadváhu, či skôr nebezpečný nadbytok zásob tuku v svojom tele a dokonca sa prejavia známky obezity, je problém trochu závažnejší. Takému človeku už nestačí zhodiť iba tri kilá, ale čo je ešte komplikovanejšie, jeho telo má alebo chytilo tendenciu priberať a ukladať tuky i napriek snahe hýbať sa a ľahšie či menej sa stravovať. No aj tak sa o to musí pokúšať ďalej, ale dominantnou pomôckou mu budú , ktoré jeho problém vyriešia efektívnejšou a rýchlejšou cestou.